وارد شدن
مرام مجما را تقویت انکشاف جامعه مدنی متنوع، کثرت گرا، جامع و متحد تشکیل میدهد.

جامعه مدنی چیست؟

جامعهء مدني فرهنگ سازش براي توافق است، اين جامعه قانونمند رابطهء حكومت با مردم و روابط افراد با حكومت را تنظيم ميكند.

ارزیابی

ویب سایت جدید مجما را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 60.9%
خوب - 26.1%
متوسط - 4.3%
ویب سایت قبلی بهتر بود - 8.7%

Total votes: 23

اشتراک

برای دریافت مجله جامعه مدنی اشتراک نمائید!
captcha

ساحات تحت پوشش

تعداد بازدیدها

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
607
604
634
2730403
10500
19369
2735697

بیوگرافی احمد متین زاهد 1364-1393

احمد متین زاهد فرزند محمد قسیم حاجی خیل در 15 میزان 1364 هرش در شهر کابل ديده به جهان گشود. ولسوالی شکرده ولایت کابل سکونت اصلی (پدری) وی میباشد و زبان مادری و دری میباشد. در طفوليت دروس خانگی و مذهبی را نزد ملاامام مسجد آغاز نمود و متعاقبا شامل مکتب پروژه جدید خیرخانه گرديد. دوره های ابتدائيه، متوسطه و لیسه را در مکتب های پروژه جدید خیرخانه (کثیرالااستفاده)، عبدالغفور ندیم و دوره لیسه را در لیسه عالی غلام حیدرخان درس خواند

بیشتر بخوانید...

haidariWojodihaidariWojodiهر هفته در روز های دوشنبه و پنج شنبه ، آن گاه که خورشید کابل  در آن سوی کوه های پغمان غروب  می کند ،  صدایی  ازکتابخانه ء عامه ء کابل بلند می شود  که :
 بشنو از نی چون حکایت می کند
از جدایی ها شکایت می کند
 این صدا ، صدایست که از حلقهء مثنوی خوانی حیدری وجودی به گوش می رسد .صدای شاعری که سالهاست  با مشعل  جاودانه ء اندیشه و کلام  مولانا جلال الدین محمد بلخی –رومی  در سرزمین تصوف و عرفان راه می زند .  در این دو روز پیوسته شماری از جوانان دلبسته به ادبیات و عرفان به کتابخانهء عامه ء کابل می آیند ، به دور حیدری وجودی حلقه می زنند و به آموزش مثنوی معنوی می پردازند .

بیشتر بخوانید...

MitraMitraمریم میتراتازه با شعر و با الههء شعر پیوند تنیده و این پیوند بر او مبارک باد!
تا هم اکنون سروده های دارد در اوزان کلاسیک. افتان و خیزان به راه افتاده است ، با این حال  به زودی  آمده است تا در عوالیم بی وزنی تخیلات  و عواطف شاعرانهء خود را بیازماید. شاید از دینای بسته ء افاعیل دلتنگ شده است. شاید او دریافته است که جهان ایستایی ندارد. هر چیز کهنه می شود ، جهان و زنده گی و احساس های  آدمی گام در گام دیگر گون می شوند و به تعبیری  نو می شوند. اما باید گفت که هیچ مرحله و هیچ چیز تازه و نویی بدون پیوند با گذشته پدید نمی آید . هر چیزی نویی ریشه در گذشته دارد و از آن جا مایه می گیرد . آنهایی که بدون توجه به گذشته می خواهند نو پردازی کنند در اشتباه اند. این امر شاید مریم میترا را بر آن دارد تا به آفرینش های بیشتری در اوزان کلاسیک بپردازد .

بیشتر بخوانید...

laila01_tnlaila01_tnبه گفته ء شاعر « مرگ در هر حالتی تلخ است » ؛ اما مرگ در غربت  ، مرگ در تنهايي ، مرگ در سر زمينی  که زبانت را نمی فهمند ، تلخی  چند برابر دارد .
با دريغ  چراغ  زنده گی  ليلا صراحت روشنی،  با چنين  تلخی  خاموش شد. 
صراحت به روزپنج شنبه اول اسد  1383 خورشيدی برابر با 22 جولای 2004  میلادی در يکی از درمانگاه های شهر لايدن هالند  به جاودانه گان پيوست . او هنوز چهل و شش سال داشت.

بیشتر بخوانید...

nilabrahiminilabrahimiاین باراجل گلیم غم یکی دیگر از فرزانه گان عرصهء تاریخ و ادب فارسی دری را گسترد . به روز یکشنبه 8 ثور 1387مرگ کمند انداخت و نیلاب رحیمی یکی از تکاوران میدان سخن را در خود پیچید ، روزی که دولتی های افغان سرگرم جشن و جوش و گشت و گریز بودند. شاید به همین سبب کسی افتادن یک برگ سبز را از درخت فرهنگ خود ندید و اگر دید نادیده انگاشت .

بیشتر بخوانید...

lewallewalدر ادبیات معاصر  پشتو در افغانستان ، غفور لیوال  شاعر منظومه های بلندیست که این منظومه ها  او را در تمام حوزه ء زبان پشتو به شهرت رسانده است .
لیوال  هنوز سه گام آن سو تر از سی  ساله گی خود قرار دارد ؛ ولی چنان به نظر می آید که شعر های لیوال چندین  گام پیشتر از خود او راه می زند .
لیوال تا کنون هشت گزینهء شعر های خود را  به چاپ رسانده است . او  با انتشار این گزینه ها توانسته است تا  در شعر معاصر پشتو جایگاه بلندی برای خویش پیدا کند .

بیشتر بخوانید...

آموزش ها
zafarizafariپوهنوال ظفري به سال 1320 خورشيدي  در رخة ولايت پنجشيرچشم به جهان گشود.
او آموزش هاي ابتدايي را در زادگاهش به پايان آورد ، بعداً به ليسة حربي راه يافت. پس از آن  با استفاده از يک بورس آموزشي دولتي  به قزاقستان  اتحاد شوروي سابق  رفت و در بخش هوايي مشغول آموزش شد ؛ اما هنوز آموزش خود را به پايان نرسانده بود که حق آموزش از او گرفته شد و او را از قزاقستان اخراج کردند.

بیشتر بخوانید...

qaharAseyqaharAseyدر یکی از شامگاهان  سرد و غبار آلود 1994 میلادی  انفجار راکتی  در شهر کابل  صدای شاعری  را خاموش ساخت  که یک  دهه تمام هستی اش  را  به فریاد خشم آلودی  بر ضد  تجاوز و استبداد بدل کرده بود .
او  قهار عاصی بود که هنگام  مرگ سی وشش سال داشت و   بدینگونه او در اوج جوانی و او ج شهرت خاموش گردید .
عاصی به سال 1959 در دهکده ء به نام ملیمه در ولایت پنجشیر چشم به جهان گشود . آموزش های ابتدایی را در زادگاهش تمام کرد بعداً به کابل آمد و دوره ء لیسه را این جا به پایان آورد .

بیشتر بخوانید...

ustadSaihoonustadSaihoonبا گرفتن اسم استاد سيحون هميشه در ميان دوستان و همکاران وي چهره مهربان و متين استاد در اذهان شکل مي گيرد. استاد سيحون يکی ازموفقترين ومحبوب ترين چهره ها در دانشگاه کابل به شمار می آيد.
درخشندگي استاد سيحون در عرصهء رسانه ها نيزقابل يادآوريست. استاد اين شهرت و محبوبيت را به اساس نوشته هاي کارشناسانهء خويش بدست آورده است، وي مي نويسد با مسووليت مي نويسد و در اظهار حقايق هيچ باکي به خود راه نداده است. استاد در رابطه به مسايل مهم سياسي_اقتصادي کشور به تحليل پرداخته است و در بعضي موارد طرحهاي قابل توجهء را براي حل معضله هاي پيچيده نيز پيشنهاد کرده است.

بیشتر بخوانید...

abdulHadiabdulHadiدر شمار شاعرانی که دریکی دو دههء آخیر  در زبان و ادبیات پشتو  در افغانستان به شهرت و آوازه یی رسیده اند یکی هم هادی هادی است.
هرچند نخستین  تجربه  های شعری هادی   در قالب  های کلاسیک  شکل گرفته است  ؛ با این حال او از همان آغاز  در آفرینش های ادبی خود از  دید و حس تازه یی بر خوردار بوده است . چنان  که او با انتشار نخستین  گزینه ء شعری اش زیر نام« گل دشپی په سنوکی » ، ( گل بر گیسوان شب)  توانست خود را به نام یکی از شاعران جوان و  مدرنیست  در حلقه های  ادبی  افغانستان بشناساند .

بیشتر بخوانید...

ustadMasoodustadMasoodامروزه استاد سيد مسعود استاد دانشکدهء اقتصاد  دانشگاه کابل  يکي از موفقترين و محبوب ترين استادان اين  دانشگاه است.
او چهره درخشاني  در عرصه ء رسانه ها نيز است . البته  استاد مسعود  اين شهرت و محبوبيت را از سکوي بلندي هيچ مقامي  رسمي  به دست نياورده  ؛ بلکه ساليان درازيست که مي نويسد ، با مسووليت مي نويسد و کارشناسانه  به تحليل  مسايل  پيچيده سياسي - اقتصادي  کشور مي پردازد.

بیشتر بخوانید...

karwankarwanکاروان یکی از چهره های شاخص ادبیات معاصر پشتو است  . شعر او نه تنها در افغانستان ؛ بلکه در تمام حوزهء زبان پشتو شعری است شناخته شده  و مطرح در حلقات ادبی  و فرهنگی .
شعر کاروان  از نظر موضوع بسیار گسترده است و این یکی  از برجستهگی های  شعر او به شمار می آید .

بیشتر بخوانید...

sahbasahbaصهبا شمس در سال  جاری خورشیدی(1386) دوره لبسه را در لیسه  منوچهری  با اول نمره گی عمومی  به پایان آورده است . صهبا در تمامی مضامین نمره ء صد دارد .  او عضو کمیته ء فرهنگی این لیسه است و در سال 1476 خورشیدی  چندین بار در نشست های ادبی  کمیته های فرهنگی مکاتب کابل  در دفتر مجتمع جامعهء مدنی  افغانستان ( مجما) اشتراک کرده و نوشته های خود را خوانده است.
صهبا چهره ِیی  دارد آرام که گویی هاله یی  از اندوه نا شاناخته یی بر آن سایه انداخته است . مثل آن است    که  اندوهی دارد  و  نمی خواهد  آن را با کسی در میان بگذارد. کمتر سخن می گوید  و ظاهراً چنان به نظر می آید که پیوسته با آن انده درونی خود در گفتگوست. چنین است که  تا با صهبا شمس سخن نگفته باشی نمی دانی که او از دنیای ژرف  و گسترده ء درونی برخوردار است و  یکی از درخشانترین استعداد های مکتب خود است .

بیشتر بخوانید...

shabgir_poladiyanshabgir_poladiyanشبگیر پولادیان یکی از نماینده گان برجستهء شعر مقاومت افغانستان است .
او درآخرین سالهای دههء هشتاد میلادی پیوسته مخالفت خود را با تجاوز شوروی  و نظام دست نشانده ء با استفاده  از منبر کانون های  فرهنگی غیر دولتی  فریاد می زد.
از این جهت شعر او بیشتر مشخصه های سیاسی اجتماعی دارد . او شاعریست با آرمانهای سیاسی – اجتماعی بناً مخالفت او با نظام حاکم در آن دوران  یک مخالفت آگاهانه بود .
او در این سالها همراه باشماری از شاعران و نویسنده گان دیگر کوشید تا با ایجاد یک نهاد فرهنگی از شعر ادبیات و هنر چنان وسیله ء مبارزه در مقابله با تجاوز و بی عدالتی استفاده صورت گیرد.

بیشتر بخوانید...

simaSamarsimaSamarدکتر سیما سمربه روز سوم فیبروری 1957 میلادی در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی چشم به جهان گشوده و هم اکنون رییس کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان است .
او در این مقام مسوولیت نظارت بربرنامه های آموزشی حقوق بشر ، تطبیق برنامه های آموزشی حقوق زنان ، نظارت و تحقیق بر حقوق بشر و تخطی از حقوق بشر در سراسر کشور را بر عهده دارد.
دکتر سمر کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را که ضرورت ایجاد آن در کنفرانس بن تاکید شده بود ، به حیث نخستین کمسیون حقوق بشر در کشور پایه گذاری کرده است.

بیشتر بخوانید...

erfanerfanطوری که از دست نوشتۀ پدر شهیدم برمی آید ، در سحرگاه برفی  بیست و هفتم حوت سال 1357 در قریۀ دوقلعه ولسوالی شیب کوه قلعه کاه ولایت فراه به دنیا آمدم. بخشی از تحصیلاتم در ایران و پایان  آن در صنف چهاردهم در تربیه معلم ولایت فراه بوده است . گاهگاهی دست به قلم می برم و علاوه بر شعر، طنز و مقاله هم می
نویسم و سردبیری ماهنامه ای بنام ځلا را برعهده دارم . همچنان در دفتر ساحوی مؤسسه انکشافی سنایی در فراه ایفای وظیفه می نمایم .

بیشتر بخوانید...

MujirMujirوهاب مجير فرزند عبدالحسين  در ماه قوس ( آذر) سال 1354 در شهر مزار شريف مرکز ولايت بلخ به دنيا آمده است . آموزشهاي نخستين و ثانوي را در مکتب تجربوي محمد جان شهيد و ليسه باختر مزار شريف و تحصيلات عالي را در سال 1377 در دانشکدة ادبيات و علوم بشري دانشگاه بلخ به پايان رسانيده است .

بیشتر بخوانید...

روشنک از چند سال آن سان که خودش میگوید فریاد های  خاموشش را می سراید و روی کاغذ می نویسد.
او در سال جاریخورشیدی (13879) از بخش زبان وادبیات فارسی دری  موسسهء عالی تربیهء معلم  سند فراغت گرفته است.
اما بسار شادمان نیست ، برای آن که نام او نخستین نام در فهرست فارغان نیست. نام او در جایگاه دوم قرار گرفته است.
اخیراً روشنک تصمیم گرفته است تا  سروده هایش را به نشر برساند. او شماری  از شعر هایش را با  گفته های در بارهء زنده گی اش به مجلهء جامعهء مدنی فرستاده است که دراین شماری زنده گینامه اش را همراه با یکی از سروده هایش به نشر میرسانیم. مجلهء جامعهء مدنی روشنک زنده گی پر از روشنایی آرزو می کند.RoshanakRoshanakدر یکی از شب های سرد دلو یا بهمن ماه 1367 خورشیدی در شهر کابل به دنیا آمدم. زادگاه پدریم هندوکش( پنجهیر) است. آز آن گاه که بدینجا آمده ام تا هم اکنون با بهار بیگانه ام. گویی سرزمین هستی  من تنها یک فصل یعنی زمستان را داشته است.

بیشتر بخوانید...

داریوش  به سال  1362 خورشیدی در شهر تالقان مرکز ولایت تخار به جهان آمده است .
او هنوز کودک  بود که خانواده اش به پا کستان پاهنده شد . او در پاکستان به مکتب رفت و دوره ابتداییه  را همانجا تمام کرد . وقتی  خانواده  دوباره به کشور  بر گشت
داریوش دوره ء میانه و لیسه را در زادگاهش شهر تالقان به پایان آورد.
او هم اکنون در دانشگاه کابل در دانشکده زبان و ادبیات  در بخش  زبان و ادبیات فارسی دری درس می خواند .

بیشتر بخوانید...

khurasanikhurasaniدر شعر معاصر فارسي دري افغانستان،  خراساني از آن  چهره هاي موفقي است که پيوسته در هواي آزادي ، عدالت و عشق به انسان شعر  سروده  است .  در شعر هاي او بيشتر ازهر اثر ديگري تاثير گزاري  شاهنامه ء فردوسي را مي توان ديد.
درسالهاي حاکميت طالبان در سالهاي  قلم ها شکسته و شمشير ها آخته  خراساني يگانه شاعر شناخته شده و به شهرت رسيده ء کشور بود که همچنان در کابل زيست  و گاهي هم نخواست چون ديگران اقبالش را در زير آسمان آن سوي مرز ها و قاره ها بيازمايد. روزگار ناجوانمردي بود نه آبي به راختي  از گلوگاهت مي گذشت و نه هم در چشم اندازي گلي   و درختي بود که  بتوانند  عشق سبز خويش را با سمفوني باد باد برقصند!

بیشتر بخوانید...

حسینی به سال 1359 در شهرمزار شریف مرکزولایت بلخ  دیده به جهان گشود.  او هنوز یک ساله بود که مزه ء تلخ آواره گی را چشید  و خانواده ء او به ایران پناهنده شد.
حسینی به سال 1362 آن گاه که او به کشور برگشت  22 سال داشت . او هم اکنون در دانشگاه کابل  در رشته ء جامعهء شناسی و فلسفه در س می خواند.
حسینی جوانترین نامزد انتخایات پارلمانی 1375کشور بود. او با اشتراک در انتخابات پارلمانی  در حقیقت  نخستین تجربه های سیاسی خود را پشت سر گذاشت.
 اما نخستین تجربه های ادبی حسینی به سال 1375 درایران بر می گردد. درست او در این سال بود که در جلسات فرهنگی مهاجران ،  به خصوص در جلسات ادبی  دردری راه یافت .

بیشتر بخوانید...


muhebmuhebمحب الله نوری فرزندالحاج نصرالله متولد1360(ولایت تخار-ولسوالی فرخار-روستای مشتان).
مکتب راتاصنف سوم در روستای زادگاه ،وازصنف چهارم الی صنف دوازدهم درشهرتالقان(لیسه ابوعثمان تالقانی)سپری نموده ،نامبرده درسال 1377درزمان که صنف  هشتم مکتب بود درمیان دودوآتش جنگ باتعدادنوجوانان همسن وسالش دست به ایجاد«انجمن فرهنگی»زد،که فعلاًبنام«کانون فرهنگی جوانان افغانستان»ثبت وراجستروزرات عدلیه کشوراست،تقریباًدرده ولایت کشوردفاتراین نهادباحضورگرم صدهاجوان بازاست ودرزمینه خدمات اجتماعی وفرهنگی ودربخش های هنری،ورزشی وژورنالیستیکی فعالیت مجدانه دارند.

بیشتر بخوانید...

زادگاه فایز دهکده ء تاجیکان جبل السراج  ولایت پروان است . او به سال 1336 در یکی از خانواده های این دهکده   چشم به جهان گشود .
 آموزش های ابتدایی ، میانه و لیسه  را در جبل السراج فرا گرفت . بعداً به کابل آمد و در دانشکده ء علوم دانشگاه کابل  در بخش ریاضی و فزیک مشغول آموزش گردید . او ازاین دانشکده به سال 1360 گواهینامه ء لیسانس به دست آورد.
کار شاعری او به دههء شصت خورشیدی بر میگردد و در همین  دهه  به سال 1364 بود که  عضویت کانون نویسندهگانم جوان افغانستان را به دست آورد .

بیشتر بخوانید...

Kamran_Mir_Hazar_lKamran_Mir_Hazar_lدر  فصل خزان سال 1355 در ولايت دايکندی به دنيا آمده ام. هنوز به سن يک سالگی نرسيده بودم که همه ی اعضای خانواده به آوارگی ناچار، به ايران رفتيم. در ايران همه ی اعضای خانواده بايد کار می کردند، تخصصی نبود و کارها، کارهای سخت و طاقت فرسا بود. از کار در کوره پزخانه های اطراف مشهد و تهران و کاشان گرفته تا کار های سنگين ساختمانی و کار در زمين های کشاورزی. پدر و مادر می خواست که فرزندانش درس بخوانند و به مکتب بروند. برای درس خواندن و به مکتب رفتن بايد بيشتر کار کرد.

بیشتر بخوانید...

qasimakhgarqasimakhgarقسيم اخگر جايي دررابطه به پيدايي خود در اين جهان کبود مي گويد که :" همان سالي که در  آخرين روز هايش اسماعيل بلخي و دوستانش را به جرم کودتا گرفتند. هر وقتي از تولد من ياد ميشد پدرم اين تقارن را بياد مي آورد ،از اوفهميدم که انقلاب چين هم در هما ن حول و حوش به پيروزي رسيده بود .شبي که بدنيا مي آمدم توفا ن وسرما بيدادمي کرد و در ها را به هم مي کوبيد به همين قرينه نامم را توغل علي گذاشتند که چون نامأنوس وغير متعارف بود،جا نيافتاد.

بیشتر بخوانید...

kazem_kazemikazem_kazemiدریکی از روز های داغ وغبار آلود سال 1984 میلادی خانواده ء محمدکاظم کاظمی به کاروان چندین  ملیونی آواره گان افغانستان پیوست . آنها از بیابانهای سوزانی گذشتند تا این که در استان خراسان ایران جاگزین شدند .
کاظمی در آن هنگام هفده سال داشت . در آن سالهایی که صدای طبل تجاوز ارتش شوروی در کوچه کوجهء افغانستان می پیچید؛ کسی جه می دانست که تا چند سال دیگر این جوان هفده ساله چهره یی خواهد بود نام آور در شعر و ادبیات مقاومت افغانستان .امروزه کاظک کاظمی  در حوزهء گسترده ء زبان فارسی دری به حیث یکی از شاعران پیشگام شعر مقاومت و یکی از پزوهشگران عرصه ء ادبیات شناسی و نقد ادبی شهرت گسترده یی دارد.

بیشتر بخوانید...

shafiqashafiqaدر ميان بانوان سخنور در افغانستان بانو شفيقه يارقين يکي از چند نامي  شناخته شده  و آشنا در عرصه ء ادبيات و فرهنگ کشور است . او از چند دهه بدينسو مي نويسد و همه گان بر آنند که زيبا  و  محققانه مي نويسد.
بانو شفيقه يارقين  به سال  1333خورشيدي  در ولابت سرپل  که در آن روزگار بخشي ازولايت جوزجان  همان سر زميني که حکيم  ناصر خسرو بلخي آن  خواب  راه گشايانه اش را در آن جا ديده بود ، چشم به دنيا گشوده است .

بیشتر بخوانید...

razeqroeinrazeqroeinرویین ، یکی از درخشانترین چهره های شعر و ادبیات معاصر افغانستان است .
 بیست سال است که او  دور از وطن  دربلغاریا زنده گی می کند و از دانشگاه صوفیه در رشته ء  زبان شناسی  دانشنامه ء دکترا دارد .
رویین به سال 1946 میلادی   در ولایت بلخ ( زادگاه مولانا جلال الدین بلخی – رومی ) دیده به جهان گشود و هنوز نو جوان بود که به شعر روی آورد.

بیشتر بخوانید...

SadiYousufSadiYousufسعدي يوسف به سال 1934در بصره به دنيا آمد . او پس از آنكه در ميان سالهاي 1962و1964 زنداني شد عراق را ترك كرد. و سالها در كشورهاي الجزاير، لبنان، يمن، سوريه، تونس، قبرص و يوگسلاوي وظائف مختلف را به عهده داشت و مدتي  در فرانسه نيز بود. يوسف از سال 1999 به اين سو به حيث پناهنده اي سياسي در لندن بسر ميبرد.

بیشتر بخوانید...


    پرتو نادري فرزند عبدالقيوم پرتو  به سال   1331 خورشيدي  برابر با (1953) در دهکده ء  به نام جر شاه بابا در ولسوالي  کشم ولايت بدخشان   ديده به جهان گشود .
اودوره ء ابتدايي و  ميانه  را در زادگاه خود تمام کرد ، بعداً به کابل آمد و دورهء ليسه را در  دارالمعلمين اساسي  کابل با نمرات بلند  به پايان آورد.
 چنان که او توانست امتياز اشتراک در  امتحان ورودي دانشگاه را به دست آورد . چنین بود که  به سال   1350 خورشيدي  به دانشکده ء ساينس  دانشگاه  کابل راه يافت و به سال 1354 از رشته ء زيست شناسي ( بيو لوژي) اين فاکولته دانشنامه ء ليسانس به دست آورد .

بیشتر بخوانید...

Facebook

Twitter