وارد شدن
مرام مجما را تقویت انکشاف جامعه مدنی متنوع، کثرت گرا، جامع و متحد تشکیل میدهد.

جامعه مدنی چیست؟

جامعهء مدني فرهنگ سازش براي توافق است، اين جامعه قانونمند رابطهء حكومت با مردم و روابط افراد با حكومت را تنظيم ميكند.

ارزیابی

ویب سایت جدید مجما را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 60.9%
خوب - 26.1%
متوسط - 4.3%
ویب سایت قبلی بهتر بود - 8.7%

Total votes: 23

اشتراک

برای دریافت مجله جامعه مدنی اشتراک نمائید!
captcha

ساحات تحت پوشش

تعداد بازدیدها

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
324
381
3121
2730448
13014
19369
2738211

اعلامیه مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان

در رابطه به قتل اباسین زازی

چندی پیش خبر ضرب و شتم، تجاوز جنسی و حلق آویز شدن الیاس در کارته چهار کابل سر تیتر روزنامه­ ها و رسانه­ های جمعی گردید و موجی از هراس اجتماعی را پدید آورد. تجاوز بر دخترک خوردسال در هرات و مرگ دردناک اباسین زازی، جنایات دیگری بودند که در رسانه­ های جمعی بازتاب گسترده یافت و وجدان­های بیدار را به خروش آورد. انگار افغانستان گهوارۀ وحشت، اختطاف، انفجار و تجاوز است که قربانیان مستقیم و غیر مستقیم آن رو به فزونی است.

در این میان، داستان اباسین زازی بسی تکان­دهنده است. آخرین واژه­ های که پیش از مرگ بر لبان اباسین زازی جاری گردید، بوی خون و یأس را به خانواده ­اش رساند: "ای مردما بسیار بی­رحم  استند، مرا بسیار لت و کوب می­کند و اگر پول را ندهید مرا می­کشد". اختطاف­گران تیغ بر کلک اباسین کشیدند، ضجه­ های معصومانۀ او را که "ماما به مه رحم کن"ناشنیده گرفتند و انگشت بریدۀ او را به خانواده­اش فرستادند تا صد هزار دالر در بدل آزادی او به دست آورند. سر انجام، اختطاف­ گران فاتحۀ انسانیت را خواند و طومار زندگی اباسین معصوم را در هم پیچید. 

مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان همگام با سایر اقشار اجتماعی، نفرت و انزجار خویش را نسبت به این رویداد اظهار نموده و آن را در تضاد با اصول انسانی و اسلامی می­داند. مجما بدین باور است که افزایش پدیده­ های جرمی، اختطاف، تجاوز و قتل کودکان علاوه بر اینکه امنیت روانی شهروندان را از بین می­برد، هراس را بر ذهن و ضمیر خانواده­ ها افزایش داده و قربانیان غیر مستقیم خشونت­ ها را مضاعف می ­سازد. حکومت و دستگاه قضائی ملکفیت دارد تا مظنونان قضیه را در یک محکمۀ علنی محاکمه و مجازات نماید.

 

مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان

12 ثور 1295

 

Facebook

Twitter