وارد شدن
مرام مجما را تقویت انکشاف جامعه مدنی متنوع، کثرت گرا، جامع و متحد تشکیل میدهد.

جامعه مدنی چیست؟

جامعهء مدني فرهنگ سازش براي توافق است، اين جامعه قانونمند رابطهء حكومت با مردم و روابط افراد با حكومت را تنظيم ميكند.

ارزیابی

ویب سایت جدید مجما را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 60.9%
خوب - 26.1%
متوسط - 4.3%
ویب سایت قبلی بهتر بود - 8.7%

Total votes: 23

اشتراک

برای دریافت مجله جامعه مدنی اشتراک نمائید!
captcha

ساحات تحت پوشش

تعداد بازدیدها

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
314
381
3111
2730448
13004
19369
2738201

معرفی پروژۀ توانمندی

 

توانمندی برنامۀ فراگیری است که توسط کشورهای حوزۀ اسکاندیناوی حمایت مالی می­گردد. هدف برنامۀ توانمندی، توانمندسازی نهادهای مدنی در افغانستان و تقویت روند دادخواهی آنان در عرصه­‌های حقوق بشر، دسترسی به عدالت، صلح‌پروری و حل منازعات، مبارزه با فساد، رسانه‌، معلولیت، جوانان  و توسعۀ جنسیت می­باشد.

اهداف کلی

همکاری میان مجتمع جامعه مدنی افغانستان (مجما) و توانمندی مبتنی بر ایدۀ توانمندسازی است؛ توانمندسازی جامعۀ مدنی افغانستان و به ویژه همکاران سازمانی توانمندی در راستای گسترش حقوق جوانان و  شامل­‌سازی آنان در حلقۀ تصمیم­‌گیری. حمایت مالی توانمندی، فرصت آن را برای مجما فراهم خواهد کرد تا سیستم داخلی، برنامه­ریزی، نظام مدیریتی و سایر بخش­های خویش را بهبود بخشد.

ساحات کاری مجما

در چارچوب همکاری مجما و توانمندی، مجما به مثابۀ همکار توانمندی در عرصۀ جوانان، متعهد است تا برنامۀ شامل­‌سازی جوانان را در برنامه­‌های مجما همکاران و شرکای توانمندی به پیش ببرد. مجما این امر مهم را با استفاده از استراتژی­های زیرین انجام خواهد داد:

1.   ظرفیت‌پروری:در این راستا، مجما اقدام به ارزیابی نهادهای همکار توانمندی خواهد کرد تا نقاط قوت و ضعف، رویکردهای آنان به توانمندسازی جوانان و چالش­‌های فرارو را شناسایی کند.

2.   دادخواهی و تحقیق:فعالیت­های زیرین تحت چتر دادخواهی و تحقیق انجام خواهد شد:

·         راه‌اندازی دادخواهی مشترک و تشریک مساعی جهت تقویت حقوق اجتماعی- اقتصادی و سیاسی و مشارکت جوانان.

·         در صورت نیاز، تسهیل کردن دادخواهی موضوعی، لابی‌گری و کمپاین­‌ها در پاسخ به حوادث و انکشافات.

·         با حمایت تخنیکی توانمندی، تحلیل نکات قوت و ضعف جامعۀ مدنی در رابطه به توانمندسازی جوانان به خاطر شناسایی فرصت­ها جهت دخیل­‌سازی جوانان در پالیسی و عمل.

·         در صورت نیاز، راه‌اندازی تحقیق مشترک در حمایت از ابتکارات دادخواهی مشارکتی.

·          ارزیابی نقاط ضعف و قوت  مشارکت جوانان در مسایل پالیسی. این ارزیابی سعی می­ورزد تا به خاطر مشارکت وسیع و سالم، فرصت­ها را شناسایی کند و همچنان چالش­ها و خطراتی را که در مقابل مشارکت جوانان وجود دارد شناسایی کند.

·         با دخیل‌سازی گروه­های کاری سکتوری و سایر مجامع مناسب، مسایل اساسی به خصوص مسایل مانند حقوق بشر، دسترسی به عدالت، صلح‌پروری و حل منازعات، بیکاری، اعتیاد به مواد مخدر و مبارزه با فساد که جوانان با آن روبرو هستند، شناسایی شود. به این وسیله اولویت‌های کلیدی برای دادخواهی مشترک شناسایی می‌گردد. مجما برای آن‌ها در سطح ملی و محلی گروپ­ها و شبکه­‌های جوانان را معرفی خواهد کرد تا آن‌ها را در کارزارهای دادخواهی شامل بسازند.

3.   مشارکت و شبکه‌سازی: در این بخش فعالیت‌های ذیل انجام می‌شود:

·         تسهیل فرصت­ها برای شبکه‌سازی و مشارکت برای نهادهای مدنی به ویژه برای شبکه‌­های جوانان تا زمینه‌­یی باشد برای شریک‌­سازی معلومات و تجربیات.

·         تسهیل ارتباطات برای دادخواهی در سحوح ملی و محلی تا خواسته‌­های جوانان را در صورت­بندی پالیسی‌های ملی انعکاس دهد.

·         ارائۀ دستورالعمل­‌ها و مشوره­‌ها برای حمایت از شبکه­‌های جوانان.

4.   توسعۀ سازمانی: در بخش توسعۀ سازمانی فعالیت‌های ذیل صورت می‌گیرد:

·         تدویر برنامۀ آموزشی برای کارمندان مجما در مورد کنترل کیفیت، مدیریت پروژه، مدیریت مبتنی بر نتایج، ارزیابی تغییرات، چارچوب منطقی پروژه و بهبود سیستم مالی سازمان.

·         تهیۀ پلان استراتژیک سازمان که پاسخ‌گوی نیازمندی­های سازمان باشد.

5.   ولایات تحت پوشش: ولایات تحت پوشش برنامۀ توانمندی قرار ذیل است:

·         کابل، بلخ، ننگرهار، هرات و بامیان

 

نویسنده: Administrator

Facebook

Twitter