وارد شدن
مرام مجما را تقویت انکشاف جامعه مدنی متنوع، کثرت گرا، جامع و متحد تشکیل میدهد.

جامعه مدنی چیست؟

جامعهء مدني فرهنگ سازش براي توافق است، اين جامعه قانونمند رابطهء حكومت با مردم و روابط افراد با حكومت را تنظيم ميكند.

ارزیابی

ویب سایت جدید مجما را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 60.9%
خوب - 26.1%
متوسط - 4.3%
ویب سایت قبلی بهتر بود - 8.7%

Total votes: 23

اشتراک

برای دریافت مجله جامعه مدنی اشتراک نمائید!
captcha

ساحات تحت پوشش

تعداد بازدیدها

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
632
604
659
2730403
10525
19369
2735722

اعلامیه مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان

در مورد حملۀ انتحاری در پل محمود خان

کابل،مادر سوگواری است که گیسوانش را با رنگ خون بافتند. افعی انتحارابزار مرگ­آور طالبان، شکوفه­های بهاری کابل را پرپر کرد. توفانی از آتش، کوهی از گرد و غبار، ضجه­های جانکاه کودکان، زنان و مردان، دریای خون در پل محمود خان، لبخندی که پژمرد و خرابه­ی که بر جا ماند، تصاویری از آخرین روز فروردینی کابل است که تصویرگران مرگ و نفرت آن را آفریدند.

حملۀ طالبان بر ریاست محافظت رجال برجسته، شهروندان عادی را پیش­مرگان رجال برجسته ساخت و آنان با روسیاهی زنده ماندند تا فکاهی سال را بگویند که "حمله تروریستی امروز در نزدیک پل محمود خان کابل نشان واضح از شکست دشمن در جنگ رو در رو با نیروهای امنیتی کشورمی­باشد". رجال برجسته زنده ماندند تا در کنار اجساد شهدا و پیکر زخمی مجروحان، عکس یادگاری بگیرند.

در فاز دیگر، شهریان کابل حماسه آفریدند و انسانی­ترین تصویر را در قاب فروریختۀ کابل به نمایش گذاشتند. آنان آگاهانه و داو طلبانه به مراکز خون­دهی رفتند، ساعت­ها به انتظار نشستند، غم­شریکی و خون­شریکی خویش را با مجروحان حادثه ابراز داشتند. در برابر سخاوت­مندی و بزرگواری شهریان کابل باید تعظیم کرد که قطره قطره خونشان را با مجروحان حادثه قسمت کردند. حادثۀ دلخراش دیروز (31 حمل 1395) سه تصویر را به نمایش گذاشت: طالبان خون خورد، کابلیان خون داد و رجال برجسته نظاره کرد.

در پیوند به این حادثه، تذکرات زیرین از دید مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان (مجما) لازمی است:

1.     برخورد منفعلانه در برابر طالبان و پاکستان مسیر دشوارگذار صلح را مسدود خواهد کرد. شکست طالبان در میدان نبرد رمز موفقیت مذاکرات صلح بر میز مذاکره است. محاکمۀ سران و فرماندهان طالبکه نزد حکومت کابل اسیرند، آغازین اقدام و گام صادقانه در مسیر صلح است.

2.     دروازۀ پوشالی و پوسیدۀ شورای عالی صلح هیچ­گاهی رو به صلح باز نخواهد شد و تداوم غیر قانونی سریال سرپرستی در وزارت دفاع و امنیت ملّی، مماشات با طالبان است.  انحلال شورای ناکارآمد صلح و خاتمه­دهی به سریال سرپرستی در وزارت دفاع و امنیت ملّی ، نشان واقع­نگری حکومت به صلح و جنگ خواهد بود.

3.     تداوم حمایت قاطع از نیروهای امنیتی افغانستان بیش از پیش ضروری است. مجما از شهروندان افغانستان می­خواهد که با قاطعیت بیشتر به حمایت از نیروهای  دفاعی ادامه دهد.

4.     حوادثی چون پل محمودخان و شاه­شهید بدون همکاری عناصر نفوذی در درون نیروهای امنیتی افغانستان ممکن نیست. تصفیۀ صفوف نیروهای امنیتی و بویژه موظفین امنیتی دروازه­های کابل، خانه­تکانی به پیشواز صلح است.

مجتمع جامعه مدنی افغانستان (مجما)

اول ثور 1395

Facebook

Twitter