وارد شدن
مرام مجما را تقویت انکشاف جامعه مدنی متنوع، کثرت گرا، جامع و متحد تشکیل میدهد.

جامعه مدنی چیست؟

جامعهء مدني فرهنگ سازش براي توافق است، اين جامعه قانونمند رابطهء حكومت با مردم و روابط افراد با حكومت را تنظيم ميكند.

ارزیابی

ویب سایت جدید مجما را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 60.9%
خوب - 26.1%
متوسط - 4.3%
ویب سایت قبلی بهتر بود - 8.7%

Total votes: 23

اشتراک

برای دریافت مجله جامعه مدنی اشتراک نمائید!
captcha

ساحات تحت پوشش

تعداد بازدیدها

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
329
381
3126
2730448
13019
19369
2738216

اعلامیه مجتمع جامعه مدنی افغانستان

در مورد قضیه ستایش قریشی

داستان قتل ستایش قریشی 6 ساله زخم ناسور اندوه را بر لوح وجدان انسانیت حک کرد و زهر کشنده را در جام جان ما ریخت. ستایش مهاجر افغانستانی و از تبار کبوتران غریبی بود که آرزوهایش چون زندگی کوتاهش ناتمام ماند و غریبانه به دست جلاد قرن جان سپرد. تقویم انسانیت، روز 22 حمل (فروردین) را از یاد نخواهد برد و آن را با خط سیاه و تاریک به حافظه خواهد سپرد. در این روز، محلّۀ خیرآباد در ورامین تهران گواه فجیع­ترین رویداد جنائی است. خوفناک­ترین درنده و سفاک­ترین فرزند خیرآباد در برابر ستایش قریشی که برای خرید آیسکریم رفته بود قرار می­گیرد، او را اختطاف می­کند، مورد تجاوز جنسی قرار می­دهد، با چاقو او را به قتل می­رساند، بر چاک خون­چکان بدن بی­جانش تیزآب می­پاشد و لبخند کودکانه­اش را از او می­ستاند. مهمان­کشی و غریب­آزاری رسم رذیلانه­ی است که چهرۀ خیرآباد را مخدوش و به شرآباد همسانش می­نماید.

این خبر،درد جانکاه را در عمق جان ما و هر انسان باوجدان کاشت که هزاران کوه اندوه در برابر حزن آن کم می­آورد. افغانستان داغدار ستایش 6 ساله­اش است. واژه­ها را یارای آن نیست تا تقبیح این عمل ننگین را در قالب کلمات ممکن سازد. مجتمع جامعه مدنی افغانستان (مجما) همگام با سایر نهادها و دادخواهان، متعهد به تداوم دادخواهی در مورد قتل ستایش تا مجازات قاتل است و ضمناً نکات زیرین را یادآوری می­کند:

1.     قتل ستایش وجدان جامعۀ میزبان و مهمان را جریحه­دار نموده و بسیاری از ایرانیان آگاه را وادار به همدردی با جامعه افغانستان و خانواده ستایش نموده است. جنبش ستایش چون جنبش تبسم مستعد ایجاد همدلی و همگرائی است و نباید از آن برای ترویج انزجار و نفرت استفاده گردد.

2.     موقف دستگاه قضائی ایران در مورد پروندۀ قتل ستایش نباید از مسیر عدل و داد انحراف یابد، بلکه آن را  به دور از تعلقات نژادی مورد دادرسی قرار داده و حکم نهائی را در مورد قاتل اجرا کند.

3.     حکومت افغانستان مکلف به حمایت از منافع اتباع خویش است. از این رو، سفارت افغانستان در تهران باید مصرانه موضوع را پی­گیری نموده و از مجازات قاتل ستایش اطمینان یابد. 

 

مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان

29 حمل 1395

Facebook

Twitter