وارد شدن
مرام مجما را تقویت انکشاف جامعه مدنی متنوع، کثرت گرا، جامع و متحد تشکیل میدهد.

جامعه مدنی چیست؟

جامعهء مدني فرهنگ سازش براي توافق است، اين جامعه قانونمند رابطهء حكومت با مردم و روابط افراد با حكومت را تنظيم ميكند.

ارزیابی

ویب سایت جدید مجما را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 60.9%
خوب - 26.1%
متوسط - 4.3%
ویب سایت قبلی بهتر بود - 8.7%

Total votes: 23

اشتراک

برای دریافت مجله جامعه مدنی اشتراک نمائید!
captcha

ساحات تحت پوشش

تعداد بازدیدها

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
663
735
4195
2730448
14088
19369
2739285

اعلامیه مطبوعاتیمجتمع جامعه مدنی افغانستان

پیرامون انتخابات 1393

 

انتخابات اساسی ترین اصلِ دموکراسی و خاستگاه مشروعیت دولت ها و نظام های دموکراتیک بشمار می­رود. مشارکت­ شهروندان و مشروعیت حکومت دو اصل انفکاک ناپذیری­ دیگری اند که خود از برآیند انتخابات شفاف، عادلانه، سرّی و سراسری سرچشمه میگیرند. مشارکت گسترده و شکوهمند مردم افغانستان در روندهای انتخاباتی گذشته، پیام واضحی بود به اربابان سیاست که برگشت به تجارب خشونت آمیز انتقال قدرت سیاسی در جغرافیای افغانستان مقبولیّت خود را به تاریخ سپرده است. در برهۀ کنونی، باز هم مردم افغانستان در برابر آزمون انتخاباتی دیگری (انتخابات 1393) قرار گرفته و آماده اند تا شعور و بلوغ سیاسی شان را محک بزنند. دو گام و دو روز دیگر تا رفتن به پای صندوق­های رأی پیشرو داریم.

مجتمع جامعه مدنی افغانستان (مجما) لحظات کنونی را حساس ­ترین و نفس­گیر ترین مقطع تاریخی حیات سیاسی کشور دانسته و مسئولیت خویش می­داند که درین لحظات سرنوشت ساز در کشور، نکات زیرین را برای تضمین سلامت روند انتخابات در میان گذارد:

1.  مشروعیت نظام سیاسی آینده به انتخابات پیش  رو وابسته است. هیچ نظام یا راهکار سیاسی دیگری نمیتواند برای دولت آینده مشروعیت و اعتبار دهد.  

2.  امنیت، ثبات و اعتماد نسبت به نظام آینده بستگی به شفافیت انتخابات دارد، به هر اندازه که اصل شفافیت مورد احترام قرار گیرد به همان اندازه ثبات و اعتماد افزایش خواهد یافت و بالعکس.

3.   مجتمع جامعه مدنی افغانستان از دولت، نامزدان، مشاهدین، ناظران انتخاباتی و مردم افغانستان با تواضع و تاکید خواستار است که از هر حرکت و اقدامی که روند انتخابات را خدشه دار کند جدا اجتناب ورزند.

4.  مجتمع جامعه مدنی افغانستان از تمامی شهروندان کشور می­خواهد که با مشارکت آگاهانه در انتخابات، در تعیین رهبری سیاسی کشور نقش خویش را ایفا نموده و از آرای خویش صیانت و نظارت نماید.

5.  مجتمع جامعه مدنی افغانستان بویژه از کمیسیون­های انتخاباتی (کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایت های انتخاباتی) رسماً تقاضا دارد تا از تعلقات و جانبداری­های تأسف­انگیز و رایج اجتناب ورزیده و استقلال خویش را در تدبیر امور انتخابات حفظ و ثابت نمایند.

6.  در اخیر، مجتمع جامعه مدنی افغانستان از شهامت و فداکاری نیروهای امنیتی بخاطر تأمین امنیت حوزه­های انتخاباتی و اجتناب از مداخلات غرض آلود، پیشاپیش قدردانی می­نماید.

 

با احترام

مجتمع جامعه مدنی افغانستان

13 حمل سال 1393

 

 در صورت ضرورت به شماره­های ذیل در تماس شوید:

عزیز رفیعی: 0700277284 

شریف شرافت: 0799421508

Facebook

Twitter