وارد شدن
مرام مجما را تقویت انکشاف جامعه مدنی متنوع، کثرت گرا، جامع و متحد تشکیل میدهد.

جامعه مدنی چیست؟

جامعهء مدني فرهنگ سازش براي توافق است، اين جامعه قانونمند رابطهء حكومت با مردم و روابط افراد با حكومت را تنظيم ميكند.

ارزیابی

ویب سایت جدید مجما را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 60.9%
خوب - 26.1%
متوسط - 4.3%
ویب سایت قبلی بهتر بود - 8.7%

Total votes: 23

اشتراک

برای دریافت مجله جامعه مدنی اشتراک نمائید!
captcha

ساحات تحت پوشش

تعداد بازدیدها

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
212
800
212
2735090
14437
19369
2739634

روایتگر راستین سینما

اخیراً صدیق برمک، سینما‌گر نام‌آور کشورجایزة فرهنگی و لقب «روایتگرراستین سینما»را درجشنوارة چشم سوم فلم‌های آسیایی به دست آورد. این جشنواره در شهر مُمبی (بمبئی) هند برگزار شده بود. سپیده این جایزه و این لقب بزرگ هنری را برای صدیق برمک، به همة سینما‌گران ارجمند و جامعة فرهنگی افغانستان مبارک‌باد می‌گوید! بنیاد فلم‌های آسیا، به سال 2002 به‌وسیلة شماری از فلم‌سازان معنا‌گرای هند مانند شیام بنیگال،آشوتوش گواریکر، سمیتا تلواکر و کرن شانترام پایه‌گزاری شده است. این بنیاد از همان سال تا کنون با راه‌اندازی جشنوارة معتبر چشم سوم فلم‌های آسیایی، نه تنها جوایزی را به فلم‌هایی اختصاص می‌دهد؛ بلکه جایزة فرهنگی و لقب بهترین کارگردان آسیا را به یکی از کارگردانان نیز می‌دهد.

همه ساله شماری از فلم‌های موفق از کشورهای گوناگون آسیایی نامزد جایزة این جشنواره می‌شوند. در دهمین جشنوارة چشم سوم فلم‌های آسیایی، کمیتة برگزاری و گزینش جشنواره، جایزة فرهنگی این جشنواره را به‌عنوان روایتگر راستین سینما برای صدیق برمک داد. این نخستین‌باری است که یک تن از سینما‌گران کشور چنین جایزه‌یی را ازاین جشنواره به دست می‌آورد. تا هم‌اکنون فلم‌سازانی چون لاستر جمیز پیریس از سریلانکا، مجید مجیدی از ایران، شیام بنیگال و گوپال کرشنا از هند، پارک وانگسو از کوریای جنوبی، کانایتو شینو از چاپان موفق به دریافت جایزة فرهنگی جشنوارة چشم سوم فلم‌های آسیایی شده‌اند.

صدیق برمک هم‌اکنون یکی ازچهره‌های جهانی سینمای افغانستان است. او کار فلم‌سازی را زمانی که در مسکو مشغول آموزش هنر سینما بود با چند فلم کوتاه آغاز کرد. آن فلم‌های در حقیقت بخشی از کارهای عملی آموزشی او بودند. او از فلم کوتاه آغاز کرد و امروزه نام و آوازة درازی در هنر هفتم دارد. برمک در زمینة مستند سازی نیز کارهای انجام داده است، چنان‌که فلم‌های‌ فاجعة پژمرده و حدیث فتح از کارهای او در این زمینه است که بیش‌تر به تأثرجنگ بر زنده‌گی اجتماعی پرداخته شده است.

در زمان حاکمت مجاهدین شاید فلم «عروج» یگانه فلمی است که در افغان‌فلم ساخته شده است. در این فلم ایجاد نخستین هسته‌های مقاومت و جهاد در میان مردم بر ضد سپاهیان سرخ ‌و شیوه‌های مبارزه‌های گوریلایی، و ابتذالی که به نام مبارزة طبقاتی به‌وسیلة حزب و حکومت دست‌نشاندة شوروی صورت می‌گرفت، به تصویر کشیده شده است، چنین بود که عروج توانست مورد علاقة مجاهدین و بخش‌هایی از مردم قرار گیرد؛ اما فلم نتوانست برای برمک و همکارانش شهرت برون‌مرزی به بار آورد. این‌فلم «اسامه» بود که برمک و سینمای افغانستان را به جهان معرفی کرد. «اسامه» یکی ازدشوارترین سال‌های زنده‌گی مردم افغانستان را به نمایش می‌گذارد و دلهرة استبداد تا پایان فلم بیننده را رها نمی‌کند، فلم با دلهره آغاز می‌شود و با دلهره پایان می‌یابد و این امر می‌تواند تعریف دقیقی از زنده‌گی در سال‌های حاکمت طالبان در افغانستان باشد. فلم جنگ تریاک عمدتاً سرگذشت دو سر‌باز امریکایی نشان می‌دهد که از هراس رفتن به جنگ در عراق در میان کشت‌زارهای تریاک پنهان شده‌اند. بعدها آن‌ها خانواده‌یی را در درون یکی از تانک‌های تخریب شده از زمان شوروی پیدا می‌کنند که بسیاری ماجرا‌های دیگر فلم از همین‌جا آغاز می‌شود.این فلم نیز توانست برمک را بیش‌تر از پیش در بیرون کشور در میان نهاد‌ها‌ و بنیاد‌های سینمایی مطرح کند. چنان‌که او جایزة فرهنگی جشنوارة چشم سوم فلم‌های آسیایی را بیش‌تر به دلیل موفقیت‌های همین دو فلم آخرش به دست آورده است. به امید پیروزی‌های بیش‌تر برمک و 

سینمای افغانستان!

پرتو نادریپرتو نادری
نویسنده: پرتو نادری

پرتو نادري فرزند عبدالقيوم پرتو  به سال   1331 خورشيدي  برابر با (1953) در دهکده ء  به نام جر شاه بابا در ولسوالي  کشم ولايت بدخشان   ديده به جهان گشود .
اودوره ء ابتدايي و  ميانه  را در زادگاه خود تمام کرد ، بعداً به کابل آمد و دورهء ليسه را در  دارالمعلمين اساسي  کابل با نمرات بلند  به پايان آورد.
 چنان که او توانست امتياز اشتراک در  امتحان ورودي دانشگاه را به دست آورد . چنین بود که  به سال   1350 خورشيدي  به دانشکده ء ساينس  دانشگاه  کابل راه يافت و به سال 1354 از رشته ء زيست شناسي ( بيو لوژي) اين فاکولته دانشنامه ء ليسانس به دست آورد .... ادامه


Facebook

Twitter