وارد شدن
مرام مجما را تقویت انکشاف جامعه مدنی متنوع، کثرت گرا، جامع و متحد تشکیل میدهد.

جامعه مدنی چیست؟

جامعهء مدني فرهنگ سازش براي توافق است، اين جامعه قانونمند رابطهء حكومت با مردم و روابط افراد با حكومت را تنظيم ميكند.

ارزیابی

ویب سایت جدید مجما را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 60.9%
خوب - 26.1%
متوسط - 4.3%
ویب سایت قبلی بهتر بود - 8.7%

Total votes: 23

اشتراک

برای دریافت مجله جامعه مدنی اشتراک نمائید!
captcha

ساحات تحت پوشش

تعداد بازدیدها

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
238
800
238
2735090
14463
19369
2739660

الحاج سمونوال عبادالله تلوار فرزند الحاج ذاکرالله متولد سال 1338 هجری خورشیدی در ولسوالی رودات ولایت ننگرهار می باشد. موصوف در سال 1358 از اکادمی پولیس کشور فارغ و به صفت افسر در چوکات وزارت امور داخله مشغول کار گردید.

او در پست های مختلف و در ولسوالی ها و ولایات مختلف کشور ایفای وظیفه کرده است. از جمله:

·        قوماندان امنیۀ ولسوالی بتی کوت ولایت ننگرهار

·        قوماندان امنیۀ ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار

·        قوماندان امنیۀ ولسوالی محمدآغۀ ولایت لوگر

·        مسئول کمیسیون نظامی ننگرهار

·        آمر امنیت قوماندانی امنیۀ ولایت ننگرهار

·        قوماندان زون نمبر2 کابل

·        معاون هماهنگی زون 202 شمشاد

·        و فعلاً آمر امنیت قوماندانی امنیۀ ولایت کندز.

دفتر ساحوی موسسۀ مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان در کندز، مصاحبه ای را با جناب سمونوال عبادالله تلوار انجام داده است که فشردۀ آن تقدیم خوانندگان عزیز می گردد:

جامعۀ مدنی: تشکر تلوار صاحب که وقت خود را در اختیار ما گذاشتید!

تلوار: از شما هم تشکر! من در خدمت هستم.

جامعۀ مدنی: وضع امنیتی کندز در مجموع چگونه است؟

تلوار: ولایت کندز بخشی از افغانستان است و دروازه شمال شرق بحساب میاید، من به شما با اطمینان کامل میگویم که امنیت کندز نسبت به تمام افغانستان خوب است، کم و بیش مشکلات که طبیعی است.

جامعۀ مدنی: تهدیدات امنیتی عمدۀ کندز چه ها می توانند باشند؟

تلوار: چالش های عمده در ولایت کندز، موجودیت نیروهای مسلح غیرمسؤل است که مرتکب جرایم متنوعی چون قتل، راهزنی و جرایم سازمان یافته می شوندو نیز با دشمن رابطه دارند و زمینۀ فعالیت دشمن را فراهم می سازند.مشکل عمده همین افراد مسلح غیر مسؤل اند.

جامعۀ مدنی: با توجه به تهدیدات امنیتی که شما فرمودید، پولیس کندز چه راهکارهای دارد؟

تلوار: تا حدیکه توان داریم اجراآت خود را می کنیم ولی با آن هم مشکل داریم و مشکل ما همانگونه که گفتم افراد مسلحی هستند که حمایت هم می شوند.  همچنان مشکل دیگر ما قلت پرسونل پولیس نسبت به افراد مسلح غیرمسئول است. مثلاً در یک ولسوالی تعداد پولیس ما 200 تن است و تعداد افراد مسلح غیر مسئول بیش از 5000 هزار تن است. تا جاییکه ظرفیت ما اجازه می دهد کار های خود را انجام می دهیم و درصورت ضرورت، از نیروی مردمی استفاده می کنیم.

جامعۀ مدنی: گفته می شود که تمامی عملیات ها را قوتهای افغانی به پیش می برند، چه فکر می کنید قوتهای ما در نبود قوتهای خارجی احساس ناتوانی نمی کنند؟

تلوار: من فکر میکنم نیروهای امنیتی ولایت کندز اگر هماهنگ عمل کنند و دقیق سوق و اداره شوند،در عملیاتها موفق خواهند بود حتی به ولایت تخار هم کافی خواهند بود. من خوشبین هستم که امروز نیروهای امنیتی افغان بدون دخالت خارجی در ولایت کندز افتخار تأمین امنیت مردم را دارند. من افغان هستم و به وطن خود تعهد دارم تا اخرین لحظه از وطن خود دفاع کنم و به تمام مردم افغانستان به خصوص به مردم شریف ولایت کندز خاطر نشان میکنم که در وجود خارجی ها در افغانستان هیچگاه صلح تأمین نخواهد شد تا اینکه تفاهم بین الافغانی بوجود نیاید.

جامعۀ مدنی: یکی از مواردی که در عملیات اخیر شما در ولسوالی دشت ارچی باعث نگرانی و شکایات مردم شد، کنترول نشدن قوتهای شما بود، آیا می پذیرید؟

تلوار: من فکر میکنم که این شکایت ها از مردم ما نیست، بلکه  این شکایتها از دشمنان مردم افغانستان است. شما باور کنید که اگر این عملیات را ما در دشت ارچی انجام نمی دادیم، وضعیت دشت ارچی از وردوج بدخشان هم وخیم تر میشد. زیرا دشمن برای سکونت و فعالیت دایمی خود، دشت ارچی را انتخاب کرده بود واز ولسوالی ها و حتی از  ولایت های دیگر نیز نیروهای دشمن در اینجا جابجا شده بودند. قوتهای ما بسیار با شهامت، تمام مخفیگاههای دشمن را از بین بردند اما در رابطه به عملکرد خلاف قانون شان کدام سند در اختیار ما نیست. ممکن تعداد اندکی عمل غیر قانونی را انجام داده باشد ولی هنوز یک ادعا است و تا هنوز کدام کسی به شکل رسمی شکایت نکرده است.

جامعۀ مدنی: از اقدامات اخیر شما، مانع شدن تان از عبور و مرور موترسایکلها در داخل شهر است، انگیزه و دلیل پولیس از این کار چیست؟

تلوار: برای شما معلوم است که دشمن یک سلسله اقدامات را روی دست گرفته بود که در نتیجه آن رئیس کمیسون مستقل انتخابات (انجنیر امان الله«امان») به شهادت رسید. همچو جرایم از طریق موترسایکل ها صورت می گرفت، بنابراین ما مطابق پلان منظم به جمع آوری موترسایکلها اقدام کردیم که تعداد زیادی از موترسایکل ها جمع آوری شد. به مدیریت ترافیک دستور دادیم تا اسناد این موتر سایکلها را بررسی کند واین وسایط بی اسناد را بعد از توزیع جوازسیر به صاحبانش بسپارد.شما بحیث فرهنگیان خود می بینید که وضعیت امروزی با وضعیت دیروز اصلاً مقایسه نمی شود، بعد از جمع آوری موتر سایکل ها، ما بر وضعیتحاکمیت کامل یافتیم، یعنی وضعیت در کنترول ما هست، از لحاظ امنیتی مشکل وجود ندارد. اما قبلاً چنان نبود به شما هم معلوم است و همه مردم هم شاهد وضعیت امروز و دیروز هستند.

جامعۀ مدنی: گاهی اعتراضات و شکایاتی بلند بود که حتی موترسایکلهای اسناد دار هم متوقف شدند چرا؟

تلوار: شما می توانید به مدیریت ترافیک بروید و از نزدیک مشاهده کنید که چندعراده موترسایکل دارای اسناد است، من فکر میکنم که هیچ موترسایکل اسناد دار را ما ضبط نکردیم.

جامعۀ مدنی: شکایاتی نیز از مدیریت جنایی شما شنیده می شود که گویا بعد از گرفتاری مظنونین و سپردن آنان به مدیریت مبارزه با جنایی شما، دو باره رها می شوند و از گذشته جسور تر به پولیس شما می بینند، پاسخ تان چیست؟

تلوار: چندی قبل، ما میز گرد داشیتم، در رابطه به قضایایی مختلف، سلاحهای مختلف النوع را که پولیس مبارزه علیه جرایم جنایی جمع آوری کرده بود، به مردم گزارش دادیم. اگر پولیس مبارزه با جرایم جنایی فاسد و خاین باشد، پس اینقدر اسلحه از کجاشد؟ ما بطور کامل رد نمی کنم، ممکن در بعضی موارد عمل غیر قانونی صورت گرفته باشد ولی به این اندازه هم که ادعا میشود نیست. دفتر ما به روی مردم باز است هر کسی که چنین ادعا داشته باشد می تواند به جرأت با ما مطرح کند تا که ما به حل همچو قضایا بپردازیم.

جامعۀ مدنی: گاهی دیده شده که سرباز پولیس از دکانداری قرض خواسته و دکاندار از دادن قرض معذرت کرده، سپس همین سرباز پولیس با توافق بعضی همکارانش اقدام به تفتیش دکان کرده، به این بهانه که مواد مخدر و یا اشیای ممنوعۀ دیگر به فروش می رسانی و چیزی هم پیدا نکرده. زمانی که دکاندار به آمر حوزه شکایت کرده، تهدیدات سرباز پولیس دو چند شده که گویا حالا تو قوماندان شناس شده ای و ... مسئولین حوزه به دلیل اینکه این سرباز به تازگی از سوی قوماندانی امنیه توظیف شده احساس عجز می کنند. شما می پذیرید؟

تلوار: من فکر نمی کنم که همچو قضیه تا به حال رخ داده باشد، من از قضیۀ مذکور خبر نیستم اگر این قضیه دقیق باشد، پیشنهادم به شخص دوکاندار این است که به دفترم مراجعه کند تا این قضیه را رسماً پیگیری کنم. من هیچگاه پولیس بی نظم و قانون شکن را خوش ندارم، ما مدعی تطبیق قانون هستیم و هرکس خلاف قانونعمل کند، با او برخورد جدی خواهیم کرد. پولیس ماباید با اخلاق پولیسی آراسته باشد و با مردم بر خورد نیک داشته باشد.

جامعۀ مدنی: از نظر شما یک پولیس مسلکی دارای چه خصوصیاتی است و چقدر پولیس کندز دارای چنین ویژگیهایی است؟

تلوار: من فکر میکنم که یک پولیس خوب باید حاکمیت بر نفس داشته باشد، با مردم رویۀ خوب داشته باشد، با اخلاق پولیسی آراسته باشد، قانون شکن نباشد، عملکرد خود را مطابق قانون عیار نماید به قانون احترام و وظایف خود را مطابق قانون پیش ببرد، در برابر جرایم بدون تشویش اقدامکند، در بین مردم محبوبیت داشته باشد و این محبوبیت وقتی به وجود میاید که عملکرد پولیس مطابق قانون باشد، مسایل قومی، سمتی، مذهبی و غیره را در نظر نگیرد فقط حافظ قانون باشد.

جامعۀ مدنی: به تعقیب قتل های که در این یک ماه اخیر در کندز اتفاق افتاد، یکی از اقدامات مشهود شما تعلیق وظایف دو تن از آمران حوزه ها بود، ظاهراً این امر بیانگر جدیت شما است با آنهم مردم می پرسند که آیا تعلیق وظایف مسئولین، راهکار دقیق تامین امنیت است؟

تلوار: بعضی از مشکلات که در حوزه ها وجود داشت، ما تصمیم گرفتیم و از تصمیم خود پشیمان هم نیستیم. از این ناحیه شکایت های مردم هم زیاد بود، در حوزه ها به مشکل مردم رسیدگی صورت نمی گرفت. اگر پرسونل پولیس در اجرای وظایف شان سهل انگاری کنند آنها را نیز از وظیفه سبکدوش خواهیم کرد.

جامعۀ مدنی: شما از مردم چه نوع همکاری می خواهید تا امنیت به گونۀ درست تامین شود؟

تلوار: مردم کندز مردم شریف و با علم هستند، تا هنوز به پولیس ملی همکاری کرده اند، امید وارم که در آینده  نیز همکاری خود را ادامه دهند. چیزی که لازم به نظر می رسد، این است که مجرمین در بین مردم پنهان میشوند، در این عرصه نیز از مردم خواهان همکاری جدی هستیم تا اینکه امنیت خوبتر و بهتر را در ولایت کندز داشته باشیم.

جامعۀ مدنی: مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان در کندز همکار جدی پولیس در بخش آموزش پولیس و انعکاس برنامه های شما به مردم است، هدفی جز تامین رابطۀ نیک میان مردم و پولیس ندارد. شما از این برنامه های آموزشی آگاهی دارید؟

تلوار: به نظر من فعالیت های جامعۀ مدنی و برنامه های آموزشی برای پولیس بسیار مؤثر است از فعالیت های جامعه مدنی در ولایت کندز راضی و خوش هستم، من در چند جلسه ایشان اشتراک کردم، فعالیت های جامعه مدنی، رابطۀ مردم و پولیس را محکم تر میسازد و از طریق برنامه های جامعه مدنی،  مردم می توانند سوالات، انتقادات و پیشنهادات شان را با مسئولین امنیتی مستقیماً مطرح کنند. برای مردم مژدۀ خوبی است که برنامه های مذکور نقش سازنده ای را در تأمین امنیت ایفا میکند.

جامعۀ مدنی: سپاس از شما

تلوار: تشکر از شما هم

 
نویسنده: Administrator

Facebook

Twitter