وارد شدن
مرام مجما را تقویت انکشاف جامعه مدنی متنوع، کثرت گرا، جامع و متحد تشکیل میدهد.

جامعه مدنی چیست؟

جامعهء مدني فرهنگ سازش براي توافق است، اين جامعه قانونمند رابطهء حكومت با مردم و روابط افراد با حكومت را تنظيم ميكند.

ارزیابی

ویب سایت جدید مجما را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 60.9%
خوب - 26.1%
متوسط - 4.3%
ویب سایت قبلی بهتر بود - 8.7%

Total votes: 23

اشتراک

برای دریافت مجله جامعه مدنی اشتراک نمائید!
captcha

ساحات تحت پوشش

تعداد بازدیدها

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
305
800
305
2735090
14530
19369
2739727

ملت آزادیخواه افغانستان!
پس از سرنگونی رژیم طالبان و آغاز فصل نوین سیاسی در کشور، آزادی بیان مهمترین و بزرگترین دستآورد مثبتی بود که عاید و شامل حال مردم ستمدیده افغانستان گردید. و از همین رو در طی پنج سال گذشته وسایل ارتباط جمعی رشد و توسعه چشمگیری داشتند. بطوریکه ده ها رسانه – اعم از تصویری، صوتی و چاپی – در سراسر کشور با اهداف و افکار مختلف با نشر و فعالیت پرداختند. و اما با آنهم، روند آزادی بیان همواره با مشکلات و چالش های فراوانی روبرو بوده است. روزنامه نگاران از طرف مخالفان مسلح دولت با تهدید و ارعاب و قتل – چون شهادت اجمل نقشبندی، څانگه آماج و ذکیه ذکی و ... – روبرو بوده و از سوی هم فشارهای سیستماتیک از جانب برخی حلقات دولتی جهت محدود ساختن آزادی بیان وجود داشته است. زیرا این حلقات نهادینه شدن آزادی بیان را، مخالف و منافی با منافع شخصی و گروهی شان می دانند.
باری، در این اواخر برخی از نهادهای امنیتی بر خلاف قانون رسانه های همگانی و با وجود کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای در چوکات وزارت اطلاعات و فرهنگ به صورت مستقیم اقدام به دستگیری و باز داشت تعداد از ژورنالیستان – و از جمله کامران میر هزار مسؤول سایت انترنتی کابل اکسپرس و آصف ننگ مدیر مسؤول مجله امن منطقوی – نمود. که این حرکت های ناگوار و ضد قانونی برای مردم ما به شدت تأسف آور و نگران کننده است.
بناً حزب لبرال افغانستان جهت حفاظت از آزادی بیان بر ضرورت حساسیت و هوشیاری و جبهه گیری افکار عمومی، احزاب سیاسی (دموکرات)، جامعه مدنی و ژورنالیستان در برابر اقدامات محدود کننده و غیر قانونی حکومت و یا هر نهاد دیگر، تأکید می نماید. زیرا در شرایط کنونی اگر چنانچه آزادی بیان به عنوان یکی از ارزشهای مهم دموکراسی، با خطر محدودیت مواجه گردد، بدون شک هیولای استبداد یکبار دیگر سایه سیاهش را بر همه ای عرصه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور گسترانیده و در نتیجه استقرار پروسه ثبات و ملت سازی را به چالش می کشاند.
حزب لبرال افغانستان دفتر مرکزی – کابل
مورخ 25 سرطان 1386
شماره تماس: 0700220846

Facebook

Twitter