وارد شدن
مرام مجما را تقویت انکشاف جامعه مدنی متنوع، کثرت گرا، جامع و متحد تشکیل میدهد.

جامعه مدنی چیست؟

جامعهء مدني فرهنگ سازش براي توافق است، اين جامعه قانونمند رابطهء حكومت با مردم و روابط افراد با حكومت را تنظيم ميكند.

ارزیابی

ویب سایت جدید مجما را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 60.9%
خوب - 26.1%
متوسط - 4.3%
ویب سایت قبلی بهتر بود - 8.7%

Total votes: 23

اشتراک

برای دریافت مجله جامعه مدنی اشتراک نمائید!
captcha

ساحات تحت پوشش

تعداد بازدیدها

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
286
800
286
2735090
14511
19369
2739708


سالهاست که حیدری در کنار شعر وشاعری ، جوانان علاقمند به  ادبیات عرفانی و به ویژه مثنوی معنوی مولانا جلال الدین  محمد بلخی را با راه اندازی حلقات مثنوی خوانی ، آموزش می دهد .
از این نقطه نظر او بر شماری از شاعران نسل بعد تر از خود حق استادی دارد.
حیدری را می توان آخرین حلقه شاعران متصوف و کلاسیک   افغانستان گفت . او هر چند بنا بر دشواری های زنده گی نتوانست به  آموزش های تخصصی و عالی بپردازد ؛ ولی از همان سپیده دم جوانی به خود آموزی در عرصه ء ادبیات پرداخت  و بعداً با شماری از استادان و شاعران  پیشگام در شهر کابل روابط دوستانه یی ایجاد کرد و بدینوسیله توانست تا از محضر استادان شعر و ادبیات معاصر افغانستان مانند صوفی عشقری ، شایق جمال، خال محمد خسته ، ملک الشعرا بیتاب ، استاد نوید ، فکری سلجوقی  و بعداً واصف باختری فیض ببرد.
این  روابط در یک جهت نه تنها سبب رشد استعداد شاعری و آفرینش های ادبی او گردید؛ بلکه در جهت دیگر زمینه ء شناسایی او را در حلقات ادبی و فرهنگی شهر کابل به حیث یک شاعر جوان و با استعداد،  نیز فراهم کرد . او هم اکنون نه تنها  یکی از شاعران سر شناس و قابل احترام در افغانستان است ؛ بلکه در تمام جوزهء گسترده ء زبان  فارسی دری  شاعر شناخته شده است .
حیدری سالهاست که در کتابخانهء عامه ء کابل کار می کند و امروزه  این دو نام چنان با هم آمیخته است که یکی یاد آور آن  دیگری است .
از نظر فرم شعر حیدری یک شاعر کلاسیک سرا است . او به فرم های مدرن رغبتی نشان نمی دهد . در فرم های کلاسیک  فرم دلخواه او غزل است و به حق او یکی از غزل سرایان موفق و پیشگام   افغانستان است .
شعر او از نظر زبان  روان ، پیراسته ، آهنگین ،  و به دور از ابهامت مخل و نا زیباست  که بیشترینه  با موضوعات و رگه های  عرفانی و تصوفی آمیخته  می باشد . حتی تغزل در شعر او نیز با تصوف و عرفان در می آمیزد .
با این همه او در تصویر پردازی خویش زبان تازه و مدرن دارد . او در ارائهء تصاویر شعر هایش از ترکیب ها  و ارائه  های تازه استفاده  می کند .
حیدری به سال 1318 در ولایت پنجشیر دیده به جهان گشود و گوشش از همان اوان کودکی با ترانه و سرود آشنا بود و بعداً در مدرسه های سنتی با خواندن آثار منظوم بیشتر با شعر و ادبیات اشنا گردید . این همه  همراه با طبیعت زیبای پنجشیر
 در او نوع حس شاعرانه را بیدار ساخت و چنین بود که او  از نو جوانی به شعر و ادبیات علاقه مند گردید . حیدری  تا هم اکنون چهارده گزینه ء شعری خود را انتشار داده است .
شماری از غزل های حیدری وجودی در موسیقی افغانستان نیز راه یافته است چنان که  بر شماری از غزل های  آهنگ سازان آهنگ ساخته و آواز خوانان معروف آنها را اجرا کرده اند .

پرتو نادریپرتو نادری
نویسنده: پرتو نادری

پرتو نادري فرزند عبدالقيوم پرتو  به سال   1331 خورشيدي  برابر با (1953) در دهکده ء  به نام جر شاه بابا در ولسوالي  کشم ولايت بدخشان   ديده به جهان گشود .
اودوره ء ابتدايي و  ميانه  را در زادگاه خود تمام کرد ، بعداً به کابل آمد و دورهء ليسه را در  دارالمعلمين اساسي  کابل با نمرات بلند  به پايان آورد.
 چنان که او توانست امتياز اشتراک در  امتحان ورودي دانشگاه را به دست آورد . چنین بود که  به سال   1350 خورشيدي  به دانشکده ء ساينس  دانشگاه  کابل راه يافت و به سال 1354 از رشته ء زيست شناسي ( بيو لوژي) اين فاکولته دانشنامه ء ليسانس به دست آورد .... ادامه


Facebook

Twitter