وارد شدن
مرام مجما را تقویت انکشاف جامعه مدنی متنوع، کثرت گرا، جامع و متحد تشکیل میدهد.

جامعه مدنی چیست؟

جامعهء مدني فرهنگ سازش براي توافق است، اين جامعه قانونمند رابطهء حكومت با مردم و روابط افراد با حكومت را تنظيم ميكند.

ارزیابی

ویب سایت جدید مجما را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 60.9%
خوب - 26.1%
متوسط - 4.3%
ویب سایت قبلی بهتر بود - 8.7%

Total votes: 23

اشتراک

برای دریافت مجله جامعه مدنی اشتراک نمائید!
captcha

ساحات تحت پوشش

تعداد بازدیدها

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
300
800
300
2735090
14525
19369
2739722


در نخستین گام  تحریم مطبوعات دولت به وسیلهء شاعران ، نویسنده گان و روشنفکران  باید به یک اصل مبارزاتی این  نهاد بدل می شد. اما این نها  هنوز  شکل نگرفته بود که به سبب دستگیری بعضی از اعضای آن به وسیله ء پولیس مخفی دولت ، این برنامه نیمه کاره رها شد .
پولادیان یکی از پایه گذاران کانون دوست داران مولانا جلال الدین محمد بلخیست که این کانون  رسماً  در بهار1988میلادی اعلان موجودیت کرد.  کانون دوست داران مولانا جلال الدین بلخی  بعداً به منبرقابل اعتماد  شاعران مخالف دولت بدل شد و پولادیان نیز شعر های خود در مخالفت با دولت را  که بیشتر درفرم قصیده بودند از همین  منبر  به گوش شهروندان کابل می رساند .
پولادیان  در این سالها نشان داد که  در سرایش قصیده توفیقی چشمگیری دارد. می  توان گفت که اودر قصیده سرایی  در شعر معاصر فارسی دری در افغانستان یکی از نام آوران است .
پولادیان  در این سالها به سبب نیز  شرایش  چنین قصاید استادانه تنه تنها در حلقات ادبی و فرهنگی ؛ بلکه در میان شهروندان کابل  به شهرت قابل توجهی دست یافت.  چنین است مه  در بررسی ادبیات معاصر افغانستان پیوسته از او به نام شاعر قصیده سرا یاد می شود که این امر می تواند تعریف نا تمامی از پولادیان باشد .برای آن که او در شعر مدرن افغانستان نیز یکی از چهره های در خشان به شمار می آید . او  در اوزان  نمیایی نمونه های بلندی ارائه کرده است.
پولادیان به سال 1334 در شهرک رستاق در ولایت تخار چشم به جهان گشود  از کودکی در محیط  خانواده با شعر و ادبیات به وسیله ء بزرگان خانواده آشنا شد . بعداً در دوره ء مکتب به سرایش شعر آغاز کرد و در دوران آموز ش عالی در دانشگاه کابل با جدیت بیشتری به سرایش شعر و مطالعات ادبی پرداخت.
او به سال 1356 در رشتهء ژورنالیزم از دانشگاه کابل گواهینامهء لیسانس به دست آورد.
مدتی در هرات در بخش باستان شناسی کار کرد بعداً عضویت علمی  اکادمی علوم افغانستان حاصل کرد  . در این سالها بود که پولادیان با انتشار نوشته ها و شعر هایش در نشرات اکادمی و شماری از نشزیه های فرهنگی پایتخت ،  توانست خود را به حیث یکی از چهره های در خشان شعر و ادبیات معاصر فارسی دری  در کشور معرفی کند . فراز برج  خاکستر نخستین گرینهء شعر های پولادیان است که به سال1995 در جرمنی انتشار یافته است .
پولادیان به سال 1989 جایزهء نخست  شعری کانون حکیم ناصر خسروبلخی را  به دسا آورد  و او در همین سال نیز به سبب شرایط دشوار سیاسی کشور  را ترک گفت او در اول به ترکیه و بعداً به آلمان پناهنده شد  و هم اکنون در هامبورگ زنده گی می کند .
او در هامبورگ در همکاری با شماری از شخصیت های فرهنگی پناهنده ء افغانستان،  نشریه یی را زیر نام  چراع انتشار داد که  پس از مدتی کار نشراتی آن متوقف گردید .

پرتو نادریپرتو نادری
نویسنده: پرتو نادری

پرتو نادري فرزند عبدالقيوم پرتو  به سال   1331 خورشيدي  برابر با (1953) در دهکده ء  به نام جر شاه بابا در ولسوالي  کشم ولايت بدخشان   ديده به جهان گشود .
اودوره ء ابتدايي و  ميانه  را در زادگاه خود تمام کرد ، بعداً به کابل آمد و دورهء ليسه را در  دارالمعلمين اساسي  کابل با نمرات بلند  به پايان آورد.
 چنان که او توانست امتياز اشتراک در  امتحان ورودي دانشگاه را به دست آورد . چنین بود که  به سال   1350 خورشيدي  به دانشکده ء ساينس  دانشگاه  کابل راه يافت و به سال 1354 از رشته ء زيست شناسي ( بيو لوژي) اين فاکولته دانشنامه ء ليسانس به دست آورد .... ادامه


Facebook

Twitter